במשך 14 השנים בהן אני עוסק בבידור לילדים צברתי ניסיון של למעלה מ5000 ימי הולדת, אשמח אם תקדישו כמה דקות לקרא קצת על מה לדעתי עושה ימי הולדת מוצלחים


קצת על הפעלות ימי הולדת :
להחזיק 30+ ילדים מרוכזים ומהופנטים במשך הפעלה שלמה זה לא עניין פשוט
במשך השנים הרבות בהן אני בתחום ניסיתי לפענח את סוד הקסם, הקסם הזה שקורה כאשר הילד נכנס כולו לתוך הסיפור וחווה את החוייה במלואה, הקסם הזה שמעביר שעה או שעתיים כאילו היו רגע קט, ובכן…. אני שמח לבשר שפיענחתי את סוד הקסם, הקסם קורה כאשר מתחברים להם מספר גורמים:
הגורם הראשון הוא המנחה, אין מה לעשות, הניסיון בהפעלת ילדים אופן הפניה אליהם וההתיחסות משמעותיים ביותר, הפעלה איכותית ליום הולדת מתחילה במנחה/מפעיל. שימוש בשפה תקנית, הקפדה ושמירה על כבוד הילדים, לבוש מוקפד ועוד הם הדברים שמגדירים מנחה מקצועי.
למען האמת, נושא הפעילות ממש לא אמור להוות גורם, הכוונה היא שבדרן מקצועי לילדים יכול לרתק אותם במשך שעתיים עם מטאטא ומקל אזניים ואילו מנחה לא מקצועי לא יחזיק חמש דקות גם עם הפעלה בנושא _________ (תשלימו לבד את הדבר שהילדים שלכם הכי אוהבים).


הגורם השני הוא התוכן, הפעלה ליום הולדת מעניינת ובנויה בצורה נכונה מבחינה פדגוגית, מחברת את הילדים לקסם, שימוש בתכנים מעולמם של הילדים והומור מותאם לילדים מהווים חלק חשוב מאוד בחוויה ,חשוב לבחור הפעלה מוקפדת מבחינת התוכן בחרו תוכנית אשר בנוייה כך שהילדים נכנסים לתוך הפעילות בהדרגה, האינטראקציה עם הילדים מובנית לאורך כל התוכנית, הילדים שותפים בכל שלב, בין אם בהחלטות, תגובות להתרחשויות ובהשתתפות בסיפור, שיתוף כל הילדים ומתן הזדמנות שווה לכולם יוצרת אוירה נכונה וחיובית וקצב ההתרחשויות מהיר מנצח את קצב איבוד הסבלנות של הילד הכי שובב.


גורם נוסף חשוב מאוד הוא ה”העצמה” יובל המבולבל אומן מוכשר ביותר, לקח אלמנט קלאסי של ליצנות: הבלבול, והפך אותו לקרירה, הבלבול הוא רק אחד ממספר אלמנטים שגורמים לילדים להרגיש טוב לגבי עצמם, על ידי עזרה למבוגר שלא מצליח לעשות דבר “פשוט” הילדים מרגישים מאוד טוב לגבי עצמם וכל עכבה או מחסום נפרצים בשניות כשיוצא ה”סופרמן” שנמצא אצל כל ילד בלב

.
גורם חשוב נוסף הוא התנאים, אין מה לעשות, הפעלת יום הולדת טובה צריכה תנאים טובים, תנאים טובים זה עניין יחסי, הפעלה ספורטיבית עם מתנפחים “ובלגאן” חייבת להיות בחוץ, העניין הוא התאמת התנאים לתוכן ,ניתן לחלק את ההפעלות השונות לפי רמת הפעילות והתוכן על סרגל דמיוני בין הפעלות ספורטיביות להפעלות אינטלקטואליות, בדקו והתייעצו עם המפעיל שלכם מה אופי ההפעלה שלו ולפי זה תוכלו להתאים את התנאים, באופן עקרוני מומלץ מאוד להתייעץ ולהקשיב למפעיל שלכם שכן הוא או היא יודעים הכי טוב מה יעבוד עם ההפעלה שלהם, לדוגמה, אתם מאוד רוצים להשתמש בחצר המדהימה שלכם למסיבת יום ההולדת של גיא בן ה4 ואתם רוצים להזמין קוסם ליום שבת בצהריים, קחו בחשבון שהילדים יהיו מסנוורים מהשמש, מיוזעים מהחום, ומוסחים מכל האטרקציות שהחצר מציעה- בקיצור- לא מומלץ- לא כל המפעילים ידעו לעמוד על שלהם לעשות את ההפעלה במיקום האידאלי, גם אני בתחילת הקריירה הייתי מופיע איפה שביקשו, היתה לי מערכת הגברה ניידת משוכללת ואיתה הופעתי בפארקים יערות ואפילו בחוף הים, אבל ההפעלה שלי ממש לא מתאימה לאירועי חוץ ולקח לי זמן עד שהבנתי שבתור מפעיל מחובתי לדאוג לתנאים הטובים ביותר האפשריים עבור ההפעלה שלי בכדי שהלקוחות שלי יקבלו את התמורה המלאה וילד או ילדת יום ההולדת יהנו מיום הולדת בלתי נשכח.

תנאים טובים לפעילות אינטלקטואלית:
מומלץ מאוד מקום סגור: בחוץ מזג האויר התאורה והרעש פשוט לא ניתנים לשליטה, כל אחד מהגורמים הללו הינו גורם מסיח שבקלות יכול לגרום לילדים לנוע בחוסר נוחות (אם מסנוורת אותם השמש או אם חם להם או קר להם) וממש לא להנות ולא להשתתף באותה קלות שבה היו משתתפים אילו היו בבית במזגן עם תאורה מושלמת.
שקט: הורים ואורחים מבוגרים שמרעישים מקשקשים ולא מכבדים את הילדים את המעמד ואתכם, ממש מפריעים. אולי זה נשמע קצת מוגזם אבל לי יש מערכת הגברה משוכללת ואיכותית, לילדים אין, אני לא יכול לשמוע את תשובות הילדים עם רעשי הרקע של המבוגרים, שלא נדבר על הסחת הדעת שצחקוקים לא קשורים או המולה סביב אוכל יוצרים.

הסחות אחרות, אוכל על שולחן , צעצועים פזורים, מתקנים ואטרקציות, כל אלה מסיחים את דעת ורצוי להימנע מהם מראש.
אחרון חביב ואולי החשוב ביותר הוא נינוחות, ילד יום ההולדת צריך להיות נינוח ורגוע (עד כמה שאפשר במעמד המרגש הזה שנקרא “יום הולדת”).
נינוחות הילדים המשתתפים חשובה מאוד, ילדים רגועים נהנים בקלות רבה יותר ונכנסים לחוויה בצורה מלאה.

מה יוצר נינוחות?
שילוב של גורמים: מקום הפעילות- אין כמו בבית, הבית היא הסביבה המושלמת לעריכת הפעילות שלי מכיוון שהפעילות מאוד רגועה מבחינה פיזית (אין ריצות, השתוללויות, זריקת חפצים וכו’) אין חשש לנזקים או השתוללויות, התייעצו עם המפעיל שלכם לגבי ההפעלה שלו ובדקו מה המקום הטוב ביותר לערוך אותה.
מבחינת ילד יום ההולדת הסביבה הטבעית בבית היא המקום בו הוא מרגיש הכי רגוע, מבחינה חברתית אירוח הילדים בבית מקנה הרבה “נקודות חברתיות”, עריכת הפעילות במשחקיה או במקום זר אינה תורמת כלל לתחושת הנינוחות.


הורים זמינים- כאשר אתם ההורים, נמצאים בטווח ראיה של הילד (במיוחד לקטנטנים) ואתם חווים את החוייה איתו או איתה הילד הכי רגוע ונינוח.
נקודה נוספת למחשבה היא אירוח המבוגרים , ככל שאתם נמצאים ומארחים את ההורים יותר אתם פחות עם הבן או הבת, תהיו איתם לתעד לחוות ולהנות יחד.
המטרה שלי ושלכם היא זהה, להפוך את יום ההולדת של הילד לטוב ביותר.

כתיבת תגובה