אני מפעילה במסיבות וימי הולדת. אני ובן זוגי מעניקים את החוויה האינדיאנית. 
השתתפתי במאות של מסיבות בכל מיני שכונות, ערים, קיבוצים, בבתי ספר בגנים, בלב פארק, בסלון הביתי בחצר הבית. 
האווירה תמיד טובה, ההתרגשות רבה, ההורים והילדים מצוחצחים ונקיים, כולם בהכנות. לפתוח השולחן, לפרוש את המפה. פתיחת כיבודים על כלים מגוונים. ממתקים, סלטים, לחמים, פירות . 
ואז באים ההורים והילדים. חלקם נשארים וחלקם משאירים את הילדים ואחר כך חוזרים. אותה תמונה מצטיירת אל מולי בכל מסיבה, וזה נהדר ומרגש להכיר אנשים חדשים, לשמח ילדים כל כך רבים. זה הרי אושר גדול להיות בצד שמשמח. 
אבל מה שמפריע לי מאוד זה לראות את מה שנשאר לאחר כל המסיבה הכיף והשמחה. שלא תבינו לא נכון. גם אני חוגגת לילדיי יומולדת וגם אני חלק מוועד כיתה שמתכנן מסיבות ומפגשים וגם אצלנו באירועים אני ממש לא אוהבת את מה שאני רואה בסיום המסיבה. 
ואני מדברת על כמות הפסולת והזבל שאנו מייצרים.
בסיום כל מסיבה, אם זה יומולדת או מסיבת סופשנה תמיד רואים שתיים שלוש שקיות אשפה ענקיות מלאות בלכלוך שבעצם אם נמיין נבחין שיש הרבה דברים שניתן למחזר.

הזבל במסיבות יומולדת:
צלחות הכיבוד
כוסות חד פעמיות
אוכל רב שנזרק
עטיפות נייר של המתנות
שקיות פלסטיק בהן הובאו המתנות
אתן דוגמא – היינו פעם במסיבת יומולדת שהגישו לילדים כיבוד יבש (במבה, ביסלי, בייגלה, מרשמלו) על צלחת נייר עשויה מנייר קשיח וציורים יפים, כל ילד השתמש בצלחת בדיוק חמש דקות, זלל את מה שחביב עליו והופ הצלחות נזרקו לשקית אשפה. הסתכלתי בעצב על הצלחות שכל אחת נראית כמו חדשה, עדיין מבריקה. ניגוב קליל עם מגבת והיה ניתן להשתמש פעם נוספת.
 ומה עם הכוסות, קונים מאתיים כוסות חד פעמיות בשביל 35 ילדים. כל ילד שותה לפחות שלוש ארבע פעמים במסיבה. נו אז תחשבו כוס אחת כפול ארבע כפול 35 – זה המון.
 אולי חלק מהפתרונות ישמעו ויראו קצת יותר עבודה אבל אם אתם אנשים עם מודעות לכמות הפסולת שאנו מייצרים ולאסון הגדול שזה גורם, אתם תעצרו רגע ותבינו שאתם עושים זאת ממקום של אחריות כלפי כדור הארץ שלנו, אז אולי מסיבה אחת זה נראה לא משמעותי, אבל מאות של ימי הולדת מתקיימות בכל יום. מאות של מסיבות מתקיימות, כמות אדירה של זבל נצבר בכל מסיבה שכזו. חוץ מזה שאתם מראים דוגמא אישית לילדים שלכם, שהם הדור שעליו אנחנו צריכים לסמוך בליצור פחות זבל וגם אתם הופכים להיות דוגמא להורים אחרים. במקרה שלי, אני חייבת לציין שהרגשתי קצת עוף מוזר, אבל ברגע שפעם אחת שיתפתי את ההורים למה לא ליצור זבל ואיך אפשר אחרת, מאוד מהר הורים שמחו לשתף פעולה איתי. כמובן הרגשתי ואני עדיין מרגישה שאני צריכה להיות עקבית.
חלק מהפתרונות שלי:
קעריות כיבוד
אני ממליצה להגיש לילדים כיבוד בקעריות עמוקות שהבאתם מהבית אותן ממלאים כל עוד צריך. כשמכינים לילדים צלחות, או שקיות עם הממתקים מבעוד מועד קורים שני דברים, הממתקים מאבדים מהטריות שלהם ואז הרבה מהכיבוד נזרק, כי זה לא טעים להם , וגם לא כל הילדים אוהבים את אותם הדברים. ראיתי המון המון כיבוד נזרק לפח יחד עם הצלחות. ולכן מומלץ, קעריות גדולות, אותן ממלאים בזמן הפסקת האוכל, כל ילד לוקח מה שאהוב עליו בלי בזבוז.
כוסות
 ולגבי כוסות לשתיה תקנו רק 50 כוסות ותשימו עליהן מדבקות עם שמות האורחים (ביומולדת של ביתי זו היתה פעילות נהדרת לפני שהילדים באים, ביתי עיטרה במדבקות את הכוסות וביחד רשמנו שמות של כל הילדים שידענו שצריכים להגיע, בכיס השארתי לי טוש בלתי מחיק לאורחים נוספים עליהם לא ידעתי)
כך גם הייתי דוגמא לביתי בנושא של מודעות ואיך לא ליצור אשפה וגם חסכנו כוסות וכך כל ילד השתמש בכוס שלו כמה פעמים שהוא רצה. דרך אגב, הילדים מאוד אהבו את הרעיון, זה נתן להם תחושה של שייכות ושחשבנו עליהם קודם, הם נהנו להתעסק עם החיפוש “איפה הכוס שתיה שלי?”
ועוד עצה לגבי מזיגה לכוסות. אף פעם אל תמזגו כוס מלאה – מומלץ רק חצי.
חלוקת מתנות
יש מסורת יפה שבסיום מסיבת יום ההולדת נותנים מתנה לכל ילד וילדה. המתנה תמיד מגיעה עטופה.
מכיוון שנותנים את המתנה רגע לפני שהולכים, בהרבה מהמקרים בזמן שאני מפרקת את התפאורה שלי ומחזירה לרכב, בדרך אנחנו רואים שאריות נייר עטיפה זרוק על הרצפה,על המדרכה. שלא לדבר על איכות המתנה. שבהרבה מן המקרים זוהי מתנה שניתנת לשימוש יום וזהו.
גם אנחנו במסיבות שלנו מעניקים בסיום המסיבה מתנה מיוחדת לכל ילד וילדה מתנה משמעותית כזו ששומרים להרבה שנים. בזמנו, היינו מביאים את המתנות עטופות בשקית נייר ומבקשים בצורה מנומסת מכל הילדים שמאחר ואנו שומרי הטבע אנחנו גם אוהבים למחזר, אז בבקשה להחזיר לנו את עטיפות הנייר. ובאמת היה מרגש לראות את כל הילדים מחזירים לנו את העטיפות שאותן כמובן מחזרנו. נכון לעכשיו בחרנו שאין צורך בעטיפות נייר.
ולכן אני מאוד ממליצה – אפשר להעניק את המתנות לילדים בלי עטיפה, ממילא תוך שניה הנייר נקרע ולפח.
פתיחת המתנות
ומי לא מכיר את הרגע הזה כשהמסיבה נגמרת וכולם הלכו , סיימתם לנקות ועכשיו הזמן לפתוח מתנות הגיע.
 

כתיבת תגובה